top of page

PEČIVO🍞🥖

❓Prečo sa ho bojíme aj v 21. storočí? Pečivo môžeme považovať za jedno z najstarších potravín, ktoré človek konzumuje už od dávnych čias. Je to pre nás praktické a jednoduché, na pečivo si môžeme dať slanú prílohu - syr, šunka, údený losos alebo sladkú - džem, nutella,... Výroba múčnych výrobkov je čoraz väčšia, a preto využijme širokú ponuku.

‼️❌Stále sa nájdu ľudia, ktorí sa ho BOJA a myslia si, že ak vyradia pečivo zázračne schudnú ➡️ PRÍČINA chudnutia v tomto prípade môže byť vytvorenie kalorického deificitu, vzľadom k tomu, že prestanú prijímať pekárenské výrobky - chlieb konzumný má na 100g 256kcal, to znamená, že ak je niekto zvyknutý jesť denne 4 hrubšie krajce chleba, čo môže byť cca 200g, zníži svoj kalorický príjem až o 512kcal❕ ➡️To je dôsledok chudnutia, nie žiadna zázračná potravina. Za priberanie pečivo nemôže. ❗️Kalorická bilancia je rovnica, podľa ktorej by som odporúčila sa riadiť každému, kto sa rozhodne pre úbytok/nárast hmotnosti.


❔Ako rozdeľujeme pečivo?

1️⃣CELOZRNNÉ

2️⃣VIACZRNNÉ

3️⃣TMAVÉ

4️⃣BIELE

5️⃣INÉ rozdelenia (trvanlivé, jemné, bežné,..)

‼️Ako CELOZRNNÉ pečivo sa podľa legislatívy musí použiť najmenej 80% celozrnnej múky (napr. Žitný chlieb)‼️

✅Výhody:

Nutrične hodnotné látky Obsah vlákniny Vitamíny - skupiny B, E, D Vysoké množstvo minerálnych látok Vysoké množstvo stopových prvkov Esenciálne mastné kyseliny Bielkoviny Dlhší pocit sýtosti

❎Nevýhody:

Vyššia cena Kratšia trvanlivosť Nie vždy dostupná varianta

📌Častokrát sa môže zdať na prvý pohľad tmavé alebo viaczrnné pečivo ako celozrnné, ale obsahuje väčšinou nepatrné množstvo celozrnnej múky, preto je veľmi dôležité ČÍTAŤ ZLOŽENIE. Pečivo býva častokrát len zafarbené aby pôsobilo “zdravo”.

📌Nie je dôvod sa pečivu vyhýbať, no ak chcete zdravšiu variantu, zvoľte celozrnné pečivo. Takisto ak preferujete nutričné potraviny, máte tu niekoľko dôvodov, prečo ho zvoliť. Ak sa zaujímate o to čo jete, mali by ste sa naučiť čítať zloženie a etikety. Osobne som zaraďovala celozrnné pečivo aj v predsúťažnej diéte, nakoľko mi vyhovuje chuť a vyvolá dlhší pocit sýtosti.

26 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page