top of page

Ako zostať fit počas Covid-19?

Každému jednému z nás sa v priebehu pár dní zmenil život. To ale nie je dôvod, prečo by sme sa mali opustiť, preležať celý deň na gauči a tlačiť do seba všetko jedlo, čo vidíme. práve naopak, teraz je ten čas, kedy môžeš robiť väčšinu vecí, na ktoré si doteraz “nemal” čas. Či je to začať cvičiť, behať, naučiť sa variť alebo sa viac venovať nutričnosti a strave. Prinášam vám mojich pár tipov ako zostať fit počas COVID-19:

1. Pohyb - áno, možno niektorí z vás sú aj v karanténe, ale to stále neznamená, že sme pripútaní k posteli. Ja osobne pohyb obmieňam, 3x do týždňa silový tréning, 2x kardio - aeróbna aktivita typu korčule, bicykel, dlhé prechádzky, 1x do týždňa tréning zameraný na mobilitu, trochu gymnastiky a stability. Ak nemáš inšpiráciu, pozri moje videá na instagrame @barboravosatkova alebo youtube Barbora VosátkováAký pohyb zvoliť?

To je na individuálnom výbere, žiaden pohyb nebude nikdy zlý. No možno teraz je čas, kedy sa môžeš viac zamerať napr. mobilitu a tým neskôr zlepšiť svoj výkon. Využi túto príležitosť na zlepšenie sa v tom, do čoho sa ti nikdy nechcelo - kondícia, mobilita, dýchanie, držanie tela, a pod. Pohyb môže byť: silový tréning s nasimulovanými činkami /Pet flaše, krabice, atď. ako závažia/, domáci intervalový tréning, kruhový tréning, dlhá svižná prechádzka, beh, korčule, bicykel, jģa, veľké upratovanie, práca na záhrade, a veľa ďalších iných možností.

2. Strava - 80% ľudí, ktorých poznám hovoria ako nemajú čas si variť. Zapni si Youtube, vytiahni kuchársku knihu a vyskúšaj rôzne recepty. Určite si nájdeš aj nejaké jednoduché, pri ktorých nemusíš stráviť hodinu, ale napr. 10-15 minút. Ak nevieš, kde hľadať inšpiráciu, pozri moje platformy, kde videorecepty nájdeš (instagram: @barboravosatkova). Nauč sa jesť pravidelnejšie, jedz dostatok bielkovín, pi čistú vodu, zaraď viac zeleniny a ovocia.


3. Regenerácia - Často veľmi veľa športovcami zanedbávaná a pritom tak veľmi dôležitá. Telo si potrebuje aj oddýchnuť, mať čas zregenerovať svaly a aj naša hlava občas potrebuje vypnúť. Možno si to niektorí neuvedomujú, ale toto obdobie je veľmi stresové pre ľudí, pretože nikto nevie ako dlho to bude trvať a každý z nás je závislý na určitom príjme, spoločenskom živote a pod. Preto skús si spraviť nejakú meditáciu, dýchacie cvičenia, pozri si dobrý film, zahraj si s rodinou spoločenskú hru a oddýchni si. Telo a hlava sa ti poďakuje.

4. Otužovanie a vitamín D - Ak máš záhradu, tak si v tomto momente vo veľkej výhode. Ráno výjdi na chvíľku von, nadýchaj sa čerstvého vzduchu, poobede stráv chvíľku na slnku, ak zvládneš aj v tričku. Takisto môžeš aplikovať aj studené sprchy, každý deň si daj o trošku studenšiu a nechaj telu čas sa adaptovať, aby nemalo príliš veľký šok a teba by to po prvom raze prestalo baviť. Vybuduj si silnú imunitu.

61 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page